Aktuality  MFPF

09.03.2023

. https://www.mfpf.eu/</p>

MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL POTÁPAČSKÝCH FILMOV
Vysoké Tatry 29.9. - 2.10.2022

Aktuality a správy z medzinárodného festivalu potápačských filmov TATRY 2022 a sprievodnej akcie ČISTÉ VODY

OCENENIA FESTIVALU

Ocenenia festivalu v kategórii FOTOGRAFIA

Celkové poradie ocenených diel v jednotlových kategóriách Medzinárodného festivalu potápačských filmov TATRY 2022 z uverejnením jednotlivých ocenených diel nájdete na našej podstránke … OCENENÍ AUTORI

AKTUÁLNE SPRÁVY V MÉDIÁCH

Spod hladiny plies vylovili vyše sto kilogramov odpadu

Do štyroch tatranských plies sa aj napriek vytrvalému dažďu dnes ponorili potápači, aby z nich v rámci 29. ročníka akcie Čisté vody vylovili neporiadok po letnej turistickej sezóne. Spod hladiny vytiahli celkovo 112 kilogramov odpadu.

Do Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa sa tento rok zanorilo dokopy 49 potápačov. Najväčšie množstvo neporiadku vylovili zo Štrbského plesa. Jeho dno odbremenilo 22 potápačov o celkovo 82,5 kilogramu odpadu. Vo vreciach končili najmä plastové poháriky, obaly z potravín či sklenené fľaše, našiel sa však aj stavebný odpad. Na brehu sa ocitlo hneď niekoľko kuriozít. Medzi nimi boli napríklad tri kovové tyče, ktoré pravdepodobne kedysi slúžili na rozbíjanie ľadu, závoj nevesty, odznak s tatranskou tematikou, minca v hodnote sto forintov, hrebeň, dron i topánka.

Najmenej neporiadku bolo v Novom Štrbskom plese, odkiaľ šiesti potápači vytiahli štyri kilogramy smetí. Ďalších 9,5 kilogramu odpadu skončilo na brehu Velického plesa, kam sa zanorilo osem dobrovoľníkov. Z Popradského plesa trinásti potápači vylovili celkovo 16 kilogramov neporiadku. Pôvodne mali vyčistiť i zatopený kameňolom v popradskej mestskej časti Kvetnica, avšak napokon sa aj vzhľadom na počasie rozhodli uprednostniť plesá.

"Ani po dvojročnej pauze sme neboli nemilo zaskočení množstvom odpadu, ktorý sa dnes podarilo dobrovoľníkom z plies vytiahnuť. Potvrdil sa trend posledných rokov, že spravidla ide o neporiadok staršieho dáta a nový odpad pribúda len sporadicky. Aj váha ukázala približne rovnaké číslo ako pred troma rokmi, keď sme naposledy čistili plesá hromadne," zhodnotil 29. ročník akcie Čisté vody jej koordinátor Peter Spitzkopf zo Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici, ktorá je hlavným organizátorom podujatia.

Akcia Čisté vody je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorého 37. ročník odštartoval včera na Štrbskom Plese. O Grand Prix v kategórii film rozhodne porota v sobotu večer, kedy návštevníci spoznajú aj meno TOP fotografa, ktorý získa ocenenie za autorské portfólio. Takisto vyhodnotia najúspešnejšieho účastníka akcie Čisté vody 2022.

Zdroj: Tanap

V Tatrách vylovili z plies viac ako sto kilogramov odpadu

Do Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa sa tento rok zanorilo dokopy 49 potápačov.

VYSOKÉ TATRY: Celkovo 112 kilogramov odpadu vylovili spod hladiny štyroch tatranských plies potápači. V rámci 29. ročníka akcie Čisté vody odstránili v piatok (30. 9.) neporiadok po letnej turistickej sezóne. TASR o tom informovala Martina Petránová zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Do Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa sa tento rok zanorilo dokopy 49 potápačov. Najväčšie množstvo neporiadku vylovili zo Štrbského plesa. Jeho dno odbremenilo 22 potápačov o celkovo 82,5 kilogramu odpadu. Vo vreciach končili najmä plastové poháriky, obaly z potravín či sklenené fľaše, našiel sa však aj stavebný odpad. Na brehu sa ocitlo hneď niekoľko kuriozít. Medzi nimi boli napríklad tri kovové tyče, ktoré pravdepodobne kedysi slúžili na rozbíjanie ľadu, závoj nevesty, odznak s tatranskou tematikou, minca v hodnote 100 forintov, hrebeň, dron i topánka.

Najmenej neporiadku bolo v Novom Štrbskom plese, odkiaľ šiesti potápači vytiahli štyri kilogramy smetí. Ďalších 9,5 kilogramu odpadu skončilo na brehu Velického plesa, kde sa ponáralo osem dobrovoľníkov. Z Popradského plesa 13 potápači vylovili celkovo 16 kilogramov neporiadku.

Nový odpad pribúda len sporadicky

Pôvodne mali podľa Petránovej vyčistiť i zatopený kameňolom v popradskej mestskej časti Kvetnica, avšak napokon sa aj vzhľadom na počasie rozhodli uprednostniť plesá.

"Ani po dvojročnej pauze sme neboli nemilo zaskočení množstvom odpadu, ktorý sa dnes podarilo dobrovoľníkom z plies vytiahnuť. Potvrdil sa trend posledných rokov, že spravidla ide o neporiadok staršieho dáta a nový odpad pribúda len sporadicky. Aj váha ukázala približne rovnaké číslo ako pred troma rokmi, keď sme naposledy čistili plesá hromadne," zhodnotil 29. ročník akcie Čisté vody jej koordinátor Peter Spitzkopf zo Správy TANAP v Tatranskej Lomnici, ktorá je hlavným organizátorom podujatia.

Akcia Čisté vody je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorého 37. ročník odštartoval včera na Štrbskom Plese. O Grand Prix v kategórii film rozhodne porota v sobotu večer, keď návštevníci spoznajú aj meno top fotografa, ktorý získa ocenenie za autorské portfólio. Takisto vyhodnotia najúspešnejšieho účastníka akcie Čisté vody 2022.

Zdroj. Aktuailty

Tatranské plesá čistilo 49 potápačov: Vylovili viac ako sto kilogramov odpadu! Neuveríte, čo našli

Už po 29. raz prišli potápači na jeseň k tatranským plesám, aby z nich povyberali odpad a veci, ktoré tam nepatria. Takmer za 30 rokov sa podarilo vyloviť vyše 7 ton odpadu.

Našli sa najrôznejšie bizarnosti. Asi najväčšiu pozornosť na seba prilákal v roku 2018 objav v Štrbskom plese – tomahavk Gojka Mitiča, ktorý tam nakrúcal v roku 1966 film Náčelník Veľký had. No aj tento rok našlo 49 potápačov všeličo zaujímavé.

V Štrbskom plese sa ich potápala polovica. Ostatní šli skontrolovať Popradské pleso, Velické pleso a Nové Štrbské pleso. A čo tam našli? Najzaujímavejším bol nevestin závoj. Vylovil ho Jozef Kováč (63) z Bratislavy. "Najprv som si myslel, že je to záclona, potom som si všimol, že okolo celého okraja má krásnu čipku. Určite to nie je však závoj nejakej dnešnej nevesty," pochválil sa potápač, ktorý tam bol 20-krát.

"Tento rok som sa zameral na hrdzavé predmety. Našiel som tri železné tyče, ktorými možno pred viac ako 70 rokmi rozbíjali ľad na jazere. Mali okolo 1,5 metra a z dna trčalo možno 20 centimetrov. Bola celkom dobrá viditeľnosť, možno viac ako 5 metrov, tak som ich vedel nájsť. Bolo to celkom ťažké. Mali od 7 do 13 kíl. Pri jednej tyči bola aj stará 100-forintová minca. Celkovo náš klub vytiahol 39 kíl odpadu," dodal. Dôležité je, že dlhodobo zaznamenávajú výrazný pokles odpadkov. "Ľudia sú uvedomelejší a do tatranských vôd už neodhadzujú odpad, stále však nachádzame desiatky rokov staré veci," dodal Peter Spitzkopf (48) zo Správy TANAP-u.

Megavýlov z plies

  • Popradské pleso: 1495 m n. m., hĺbka 17 m, plocha 6,88 ha, 13 potápačov, 16 kg odpadu
  • Velické pleso: 1 665 m n. m., hĺbka 6 m, plocha 1,8 ha, 8 potápačov, 9,5 kg odpadu
  • Nové Štrbské pleso: 1 320 m n. m. hĺbka 10 m, plocha 2,12 ha, 6 potápačov, 4 kg odpadu
  • Štrbské pleso: 1 350 m n. m., hĺbka 24, rozloha 19,76 ha, 22 potápačov, 82,5 kg odpadu

Zdroj: Novy čas

PROGRAM FESTIVALU

  • Na stiahnutie (PDF)

TLAČOVÁ SPRÁVA

  • Na stiahnutie (PDF)

AKCIA ČISTÉ VODY

PROPOZÍCIE FESTIVALU

HISTÓRIA FESTIVALU

ORGANIZÁCIA FESTIVALU